Šlītere lighthouse is waiting for visitors

Tourism season in Latvia starts with sunny and mellow green May. The Šlītere lighthouse is waiting its visitors on the top of the Blue Hills.

The highest flashing light in Latvia has been turned off and doesn’t showmarine vessels way home anymore, however, now it is possible to look at the Irbe Strait and Sõrve lighthouse on Saaremaa island from the top of the Šlītere lighthouse. Come visit us in Šlītere, Dundaga district, where once upon a time lived robber David and King of the Dundaga dwarfs.

More: here!

Šlīteres bāka gaida apmeklētājus

Saulains un maigi zaļš sākas maijs un aktīvā tūrisma sezona Latvijā. Slīteres nacionālā parka Zilo kalnu kraujas malā apmeklētājus atkal gaida Šlīteres bāka.  Latvijas augstākā bākuguns vairs kuģiem ceļu nerāda, taču tagad ikviens var noraudzīties  uz kuģiem Irbes šaurumā un Sāmsalas Sirves bāku no Šlīteres bākas augstumiem. Brauciet ciemos uz Dundagas novada Šlīteri, kur savulaik mitinājās Dundagas rūķu karalis un laupītājs Dāvids! Vairāk šeit.

Putnu vērošana Kolkasragā

Šobrīd – aprīļa beigās Kolkasragā, kas ir viena no labākajām putnu vērošanas vietām, ir iespējams redzēt teju visas Latvijas putnu sugas. Ne velti šajā laikā Kolkasragu apmeklē ne tikai pašmāju putnu vērotāji un fotogrāfi, bet arī skandināvi, vācieši un briti. Ja arī jūs tirda zinātkāre par putniem un to dzīvesveidu, brauciet uz Kolkasragu 23. aprīlī no 9:00 līdz 12:00 un 24. aprīlī no 6:00 līdz 9:00 un piedalieties putnu vērošanā kopā ar ornitologu Helmutu Hofmani! Jautājiet, zvanot pa telefonu 26444121.

Gribas ticēt, ka Latvijā nav cilvēka, kurš izdzirdot gājputnu balsis nebūtu pacēlis galvu mēģinot saskatīt skaņas avotu. Balss ir viens no nozīmīgākajiem komunikāciju veidiem, kas gājputniem palīdz veikt organizētu, precīzu un drošu ceļojumu. Lai to nodrošinātu, svarīga ir pieredze un efektīva pārvietošanās. Piemēram, zosis un dzērves lido kāšos, jo tā ir vieglāk veikt garus pārlidojumus. Kāšu priekšgalā vienmēr lido vecākie un pieredzējušākie putni, kuri, izmantojot īsāko maršrutu, baru ved uz labākajām atpūtas un barošanās vietām. Tomēr - kā putni zina kurp lidot? Izradās, ka pārlidojumu laikā tie izmanto vairākus orientierus – sauli, zemes magnētisko spēku, nakts laikā – zvaigznes, daļēji arī ainavas. Tieši šo dabas fenomenu kopums putniem palīdz atrast labākās, klusākās barošanās un atpūtas vietās. Cilvēku saimnieciskās darbības dēļ šādu vietu uz zemeslodes kļūst arvien mazāk, tādēļ aicinu - būsim saudzīgi pret mūsu valsts īpaši aizsargājamām dabas teritorijām!

Helmuts Hofmanis

Ciemos pie bebra

Skaistajā 20. marta priekšpusdienā pie Vaides dīķa bija pulcējušies 20 Pasaules ūdens dienai veltītā pārgājiena Ciemos pie Vecročupes bebra dalībnieku.
Diena kā radīta pastaigai. Pulkā bija lielākoties Dundagas novada iedzīvotāji, arī Latvijas Universitātes bioloģijas studenti, kas nedēļas nogali pavada Kolkas prakses bāzē, jo pārgājiena gids zoologs Vilnis Skuja ir tik erudīts dabas pētnieks, ka jaunajiem ir ko pamācīties.
Vilnis pirms došanās ceļā demonstrēja bebra galvaskausu ar zobiem, lai izskaidrotu bebra galvenā darbarīka darbības principu. Pārgājiens izvērtās divdaļīgs. Pārgājiena pirmās daļas maršruts veda pa vēl biezo ledu uz Vaides dīķa rietumkrastu, jo vietējais iedzīvotājs un tūrisma uzņēmējs Ivars Hausmanis tur bija manījis svaigus bebra grauzumus. Redzējām, ka tad, kad ziemas gardums bērzs ir apēsts, bebrs ķeras klāt priedei, vēl arvien smādējot melnalksni. Izsmeļošajā Viļņa stāstījumā bija ļoti daudz informācijas par visām bebra dzīves pusēm, gan ģimenes dzīvi, gan tā fizioloģijas īpatnībām, gan dzīves grūtībām. Izrādās, ka viena bebru ģimene jeb bebru māte un bebrs tēvs turas kopā visu mūžu, taču bērni ģimenē dzīvo tikai divus gadus, jo jādod vieta mazākajiem brāļiem un māsām. Bebru ģimene ir spiesta laiku pa laikam pārvākties, pametot iekopto mājvietu, jo tuvumā esošie augi (gan zālaugi, gan kokaugi) ir apēsti. Pārgājiena dalībnieki, nonākot pie svaigas ieejas bebru mājā, varēja lielo grauzēju saost, aptaustīt rūpīgi nomizotos bērzu zarus, ielikt savu plaukstu bebra pēdas nospiedumā.Pa ceļam satikām zaļu vairogblakti. Par to mums pastāstīja klātesošais entomologs Kristaps Vilks.
Pārgājiena otrā daļa notika Vecročupes krastos, kurus klāj veci, bioloģiski vērtīgi priežu meži. Upes straumi vairs neklāja ledus, tāpēc varēja no ūdens izvilkt dažu labu ūdenī dzīvojošu bezmugurkaulnieku un demonstrēt klātesošajiem. Gan Vilnis, gan Kristaps vērsa uzmanību uz jauna un veca priežu meža atšķirībām. Vecročupes krasti ir viena no skaistākajām Slīteres nacionālā parka vietām, kurai līdzīgās ornitologs Māris Strazds Slīteres nacionālā parka ziņu pēdējā numurā salīdzinājis ar par slīpētu dimantu.

[nggallery id=36]

Par Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģiona administrāciju

Ar šā gada 1. februāri mainījusies Dabas aizsardzības pārvaldes (turpmāk tekstā – pārvalde) struktūra. Līdz 2011. gada 1. februārim vienu no pārvaldes struktūrvienībām sauca par Slīteres nacionālā parka administrāciju un tā pārraudzīja īpaši aizsargājamās dabas teritorijas (turpmāk tekstā – teritorijas) Ziemeļkurzemē. Kopš 1. februāra notikusi nosaukuma un arī pārraugāmās teritorijas maiņa: Dundagas novada Šlīteres mežniecībā atrodas Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģiona administrācijas (turpmāk tekstā – administrācija) birojs. Šobrīd administrācijā strādā 17 darbinieki, tās direktore ir Ērika Kļaviņa. Administrācija uzrauga, kā tiek ievēroti dabas aizsardzības  normatīvie akti visās Kurzemes īpaši aizsargājamās dabas teritorijas. Kopumā tās ir  78 teritorijas, t.sk. viens nacionālais parks, divi dabas rezervāti, 63 dabas liegumi, 9 dabas parki, trīs Natura 2000 statusā esošie mikroliegumi. Rūpējamies arī par 80 dabas pieminekļiem un dižkokiem, kuru precīzs skaits nav šobrīd zināms, jo mainījušies noteikumi, kas nosaka dižkoka godu pelnījuša koka dimensijas. Uzraugām arī Kurzemē atrodamās īpaši aizsargājās sugas un biotopus. Pārvaldes funkcijas un uzdevumus nosaka Dabas aizsardzības pārvaldes nolikums. Līdzās tīri administratīviem uzdevumiem (uzraudzīt, kontrolēt, sniegt atzinumus) administrācijas uzdevums ir arī izglītot sabiedrību dabas aizsardzības jautājumos, sagatavot izglītojošus materiālus, organizēt ar dabas aizsardzību saistītus pasākumus, vadīt ekskursijas, nodarbības. Vēl viena mūsu darbības joma ir teritoriju un sugu un biotopu dabas aizsardzības plāni – to izstrādes organizēšana un plānos noteikto pasākumu ieviešana. Dundagas pilī 10. martā notiks kārtējā nodarbība tūrismā jomā iesaistītajiem dundadzniekiem. Šajā reizē runās divas administrācijas darbinieces– Ina Brauna un Andra Ratkeviča. Tēmas  - „Kas jauns Šlīterē”, „Dižkoki. Kā atrast jaunus dižkokus?”, „Lekni ķērpji = veselīgs gaiss?” . Ja laika apstākļi ļaus, lūkosim padarboties arī ārpus telpām.

Noslēgusies Slīteres Ceļotāju diena

Šo sestdien, 12. jūnijā Slīteres nacionālā parka teritorija bija pārpildīta ar ceļot un izzināt alkstošiem cilvēkiem.  Īpaši šai dienai sagatavotās vietējo gidu vadītās ekskursijās  devās vairāki simti cilvēku. Šajā dienā pie ceļotājiem nonāca Latvijas lauku tūrisma asociācijas Lauku ceļotājs izdotais tūrisma ceļvedis pa Slīteres nacionālo parku - pirmais ceļvedis, kurā apkopota tik plaša informācija par šo teritoriju. Vēl pirms saullēkta zvēru vērošanas ekskursijās piedalījās 15 ceļotāji. Rīta ekspedīcijas traucēja odi un knišļi, savukārt dažādu pretlīdzekļu lietošana zvēriem jau pa gabalu norādīja ceļotāju atrašanās vietu. Tomēr gidu stāstījums un dabā atrastas zvēru pēdas nodrošināja izziņām bagāti pavadītu laiku.

Garākā un novērojumiem bagātākā ekskursija bija pār Bažu purvu, kur piedalījās aptuveni 50 dabas draugi. Pārgājiena laikā tika redzētas divas gludenās čūskas, skaists sila ķirzakas tēviņš, jātnieciņš un medņu mamma, kas dabas vērotājus vilinot prom norādīja, ka tepat tuvumā ir mazi medņu cālīši.

Putnu ekskursijā Kolkas raga apkārtnē piedalījās 12 cilvēki. Stiprā vēja dēļ jūras putnu vērošana izpalika, taču ekskursijas laikā tika runāts par putnu paražām un dažādām norisēm dabā.

Vairāk kā 40 interesenti pie Šlīteres ciema piedalījās mazbānīša tilta meklējumos. Ekspedīcijas laikā tika atrastas 20.gs. sākumā vācu armijas izveidotā mazbānīša stiga, tilta pamatu uzbērumu vietas, eļļas kanniņa, iespējams, no mazbānīša lokomotīves. Šī ekspedīcijas ierosme nāca no projekta „Baltijas Zaļā josta” atbalstītā pasākuma „Ziemeļkurzemes ekspresis”. Ekspedīcijas dalībnieki saņēma brošūru „Ziemeļkurzemes šaursliežu dzelzceļš. 1916-1963”.

12. jūnijs iezīmējās vēl ar kādu notikumu. Slīteres bākā tika atklāta zoologa Viļņa Skujas foto izstāde, kur 14 dzīvnieku fotogrāfijās ir skatāmi Latvijas rāpuļi un abinieki.

Paldies galvenajiem organizatoriem – Latvijas lauku tūrisma asociācijai „Lauku ceļotājs” un ceram, ka „Slīteres Ceļotāju diena” kļūs par tradīciju un katru gadu pulcēs dabu un kultūrvēsturi izzināt alkstošus cilvēkus!

Marta Ratkeviča, projekta Baltijas Zaļā josta saziņas speciāliste

Slīteres ceļotāju diena

Lauku ceļotājs aicina Jūs š.g.12. jūnijā piedalīties Slīteres ceļotāju dienā. Kopā ar savu ģimeni un draugiem Jūs varēsiet pavadīt piedzīvojumiem bagātu dienu Slīteres nacionālajā parkā. Slīteri varēsiet apceļot gan individuāli, gan gidu un vietējo iedzīvotāju pavadībā, izvēloties sev interesantāko maršrutu: ar kājām, auto, riteņiem vai laivām.

Vai Jūs esat kādreiz piedalījies ekspedīcijā, devies rīta zvejā kopā ar zvejniekiem vai vērojis kukaiņus, putnus un zvērus? Vai esat nogaršojis gardāko zivju zupu Kurzemē “KALĀ PIVĀD” (lībiski - zivs svētki)? Šajā dienā Jums ir iespēja iejusties rūdīta ceļotāja lomā un uzzināt daudz jauna par Slīteres nacionālo parku, vietējo iedzīvotāju tradīcijām, ēdieniem, dzērieniem, valodu un mūziku.

Tiekamies Slīterē! Jūsu Lauku ceļotājs

Dabas aizsardzības pārvalde aicina uz bezmaksas ekskursijām 22. maijā Ziemeļkurzemē

2010. gads ir Starptautiskais bioloģiskās daudzveidības gads.  Gada devīze „Daudzveidība ir dzīvība” liek domāt par tajā ielikto jēgu: katrai dzīvības formai, lielai vai mazai ir izšķiroša nozīme visas planētas kopējā dzīvības mistērijā. Ik gadus 22.maijā tiek atzīmēta dabas daudzveidības diena, taču šogad Latvijā to atzīmēs īpaši. Šai dienai veltīti pasākumi notiks daudzās Latvijas dabas teritorijās, tostarp arī Ziemeļkurzemē Dundagas un  Ventspils novadā. Aicinām piedalīties visus, kuri pēc garās ziemas vēlas iziet dabā un uzzināt vairāk par Latvijas dabas vērtībām.

Dundagas novads

Slīteres nacionālais parks

7:00 Mosties ar putniem Slīteres dabas takā. Vada zoologs Vilnis Skuja.

Augu un dzīvnieku daudzveidība Slīteres Zilo kalnu platlapju mežā īpaši spilgti redzama un dzirdama pavasarī, kad daudzbalsīgs dziedātājputnu koris modina Slīteres mežus. Tikšanās pie Šlīteres bākas.

10:00 un 13:00 Lakšu laiks Slīteres Zilajos klanos. Vada zooloģe Ina Brauna.

Maija beigas ir skaistākais laiks Šlīteres Zilajos kalnos, kad Baltijas ledus ezera senkrasta nogāzi klāj ziedošo lakšu paklājs. Tikšanās pie Šlīteres bākas.

21:00 Vakara junda Pēterezerā. Vada zoologs Vilnis Skuja.

Platākajā no Slīteres nacionālā parka mitrajām starpkāpu ieplakām jeb vigām guļ Pēterezers. Maija vakars ir īstais laiks izbaudīt putnu, varžu, krupju un citu radību rosību Slīteres mežu biezoknī. Tikšanās pie Pēterezera dabas takas ceļa Dundaga – Mazirbe malā.

No plkst.11:00 līdz 13:00 filmu priekšpusdiena „Vērosim dabu kopā” Šlīteres bākas baltajā namiņā.

Iespēju ielūkoties  dzīvnieku privātās dzīves ainās sagādājis Baltijas jūras reģiona programmas projekts «Baltijas Zaļā josta», ar kura atbalstu notiek slēpta  dzīvnieku filmēšana Slīteres NP mežos.

Latvijas lauku tūrisma asociācijas „Lauku Ceļotājs”  dabas tūrisma speciālists Juris Smaļinskis prezentēs šī projekta ietvaros izveidoto jūras piekrastes militāro objektu datu bāzi un laikabiedru atmiņas pa Padomju laikiem pierobežas zonā Latvijā.

Ventspils novads

Dabas liegums „Užava”

10:00 Mainīgās kāpas. Ekskursijas laikā būs iespēja uzzināt par kāpu veidošanās procesiem, to veidiem un aizsardzību, par dabiskajiem procesiem mežā, kā arī par meža iemītniekiem. Ekskursija notiks pārgājiena veidā, maršruts aptuveni 6 km dabiskos apstākļos. Pieteikumus uz ekskursiju sūtīt  uz e-pastu slitere@daba.gov.lv vai pa telefonu 63286000.

Dabas liegums „Stiklu purvi”

11:00 Vasenieku purvs. Ekskursija notiks pa Vasenieku purva laipu, aptuvenais maršruta garums 4 km. Ekskursijas laikā būs iespēja uzzināt par to, kā veidojušies purvi, kā purvs „dzīvo”, kā arī to, kā purvus var atjaunot.  Tikšanās vieta pie purva takas – nokļūšana pa autoceļu Ventspils - Blāzma - Dundaga , posmā Blāzma - Stikli sekot norādei „Vasenieku purva laipa”. Pieteikumus uz ekskursiju sūtīt  uz e-pastu slitere@daba.gov.lv vai pa telefonu 63286000.

Dabas liegums  „Druviņu tīrelis”

12:00 Purvā līdz ausīm. Grūts pārgājiens Usmas mežu masīva sirdī, domāts dabas mīļotājiem, asu izjūtu cienītājiem un tiem, kuri vēlas iepazīt Ventspils novada klusākos nostūrus.  Aptuvenais pārgājiena garums  7 km pa purvu un slapjajiem mežiem dabiskos apstākļos profesionālu dabas speciālistu pavadībā. Nepieciešamais ekipējums – ūdensnecaurlaidīgi apavi, silts un lietus necaurlaidīgs apģērbs, pusdienmaize, kā arī personīgais transports. .  Pieteikumus uz ekskursiju sūtīt  uz e-pastu slitere@daba.gov.lv vai pa telefonu 63286000.

Aicina piedalīties radošo darbu konkursā "Dabas daudzveidības mirkļi!"

Dabas aizsardzības pārvalde aicina - ja vien Tev ir vēlme izzināt dabas daudzveidību un padalīties par saviem iegūtajiem iespaidiem un novērojumiem, tad piedalies radošo darbu konkursā "Dabas daudzveidības mirkļi!". Konkursa devīze - "Ieraugi, pastāsti un dzīvo līdzi dabai!" Latvijas daba ir ļoti daudzveidīga, to veido tūkstošiem augu un dzīvnieku sugu, tās izpausmes mainās līdz ar gadalaikiem. Tavā piemājas zālienā rāpo simtiem kukaiņu, starp tiem vairāku sugu vaboles. Mežā dzied simtiem putnu - vai atpazīsti to balsis? Pļavā zied simtiem puķu - vairākas no tām, iespējams, ir aizsargājamas. Ielūkojies ciešāk dabā, meklē un izzini Latvijas dabas daudzveidību! Savus meklējumus, atklāsmes vai emocionālos pārdzīvojumus par dabas daudzveidības izpausmēm atspoguļo stāstā, iemūžini fotogrāfijās un sūti mums!

Ar ziemas un pavasara tematiku saistītie darbi iesniedzami laika posmā līdz 31.maijam.

Konkurss notiek no 2010. gada 8.marta līdz 31.oktobrim trīs posmos - ziemas un pavasara posms - 8.marts - 31.maijs, vasaras posms - 1.jūnijs - 31.augusts, rudens posms - 1.septembris - 31.oktobris. Katra posma labāko darbu autori saņems dažādas balvas no konkursa atbalstītājiem, kā arī balvu bezmaksas apmeklējuma veidā kādā no Latvijas īpaši aizsargājamām dabas teritorijām zinošu gidu pavadībā.

Plašāka informācija par konkursu, konkursa nolikums, anketa - Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapas www.daba.gov.lv sadaļā aktualitātes - "Radošo darbu konkurss".

Konkursa mērķi ir veicināt sabiedrības interesi par Latvijas dabas daudzveidību un ar to notiekošajiem procesiem, tādējādi sekmējot tās izpratni par dabas daudzveidības saglabāšanas nepieciešamību, kā arī sniegt labāko darbu autoriem iespēju publicēt savus darbus un uzrunāt līdzpilsoņus.

Konkurss tiek rīkots 2010. - Starptautiskā bioloģiskās daudzveidības gada pasākumu ietvaros, lai sekmētu sabiedrības iesaistīšanos Latvijas dabas daudzveidības izzināšanā un novērtēšanā, rosinātu cilvēku vēlmi doties dabā, kā arī radītu izpratni par dabas vērtību saudzēšanas un saglabāšanas nepieciešamību, tādējādi nodrošinot tās ilgtspējīgu pastāvēšanu un saglabāšanu arī nākamajām paaudzēm.

Konkursu atbalsta UNESCO, Vides ministrija, Latvijas Dabas fonds, Latvijas Dabas muzejs, Gaujas NP Fonds, muzejs "Andrupenes lauku sēta".

Slīteres nacionālais parks

Slīteres nacionālais parks (SNP) ir īpaši aizsargājama dabas teritorija, kas iekļauta Eiropas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīklā Natura 2000. Teritorijas vecākā daļa izveidota 1921. gadā, izdalot mazskartu meža masīvu 1100 ha platībā, kurā jau vairāk nekā 80 gadus netiek veikta saimnieciskā darbība. Pašreizējā SNP teritorija izveidota 2000. gadā. Tās sauszemes platība ir 16360 ha un jūras akvatorija – 10130 ha.

Baltijas ledus ezera krasta līnija – Zilie kalni – ir ģeoloģiski vecākā SNP daļa. Tos sedz veci, mazskarti platlapju meži ar lielu bioloģisko daudzveidību. Savukārt, ģeoloģiski jaunāks ir īpatnējs reljefa formu kopums – kangaru vigu komplekss. Tās ir pirms aptuveni 6000 gadu Baltijas jūras veidošanās gaitā radušās garas, vaļņveida kāpas – kangari, kas mijas ar šaurām, pārpurvotām ieplakām – vigām paralēli Baltijas jūrai un Rīgas līcim. Starp Kolku un Bažu purvu paralēli jūrai savstarpēji mijas 150–180 kāpas un ieplakas. Mūsdienās nekur pasaulē tik lielā platībā šāda veida komplekss nav atrodams. SNP lielākais purvs ir Bažu purvs (1880 ha), kas atrodas kangaru–vigu kompleksā. Jaunākie ģeomorfoloģiskie veidojumi ir kāpas jūras krastā, kas teritorijas mazapdzīvotības un kādreiz ierobežotās pieejamības dēļ saglabājušās mazpārveidotas.

Augi un sēnes. SNP teritorijā konstatēti 46% no Latvijas vaskulāro augu sugām, apmēram 6% sēņu sugu un aptuveni 59% no Latvijas sūnaugu sugām. Jūras piekrastes zonai – kāpām un sausajiem priežu mežiem – raksturīgas 29 augu un 222 sēņu sugas, kuras nav atrodamas citur Latvijā. No SNP sastopamajām sēņu sugām retas ir vainagotā zemeszvaigzne Geastrum quadrifidum un zarainā adatene Hericium coralloides, kas aug Slīteres Zilo kalnu pakājē. Samērā reta ir arī Kolkasraga tuvumā priežu mežos un kāpās sastopamā sēne Hadriāna zemestauki Phallus hadriani.

SNP konstatēti 42,5% no Latvijas ķērpju sugām, no kurām mūsu valstī izzūdošas ir Mužo parmēlija Parmelia mougeotii, brūnmelnā parmēlija Parmelia fuliginosa, daudzlapu umblikarija Umblicaria polyphylla.

Bezmugurkaulnieku lielo daudzveidību nosaka gan šīs teritorijas attīstības vēsture, gan SNP raksturīgā biotopu dažādība. Īpaši daudz aizsargājamu sugu ir rezervāta zonā Slīteres Zilo kalnu nogāzē. Starp šīm sugām ir arī tādas, kas nekur citur Latvijā nav atrodamas, piemēram, spožais praulgrauzis Gnorimus nobilis, celmgrauzis Anoplodera scutellata un lēcveida vīngliemezis Helicigona lapicida. Piekrastes sausajās pļavās un meža laucēs mājo reta siseņu suga – sarkanspārnainais parkšķis Psophus stridulus, priežu mežos joprojām ir mīt Latvijas lielākā vabole – lielais dižkoksngrauzis Ergates faber, un tikai ļoti vecās priedēs dzīvojošais priežu sveķotājkoksngrauzis Nothorhina punctata.

Putni. SNP teritorijā konstatētas 236 putnu sugas, no kurām 125 ir ligzdojošas. Pavasarī un rudenī migrāciju laikā reģistrētas 186 putnu sugas.

Apmēram 30% no parka teritorijas klāj skujkoku meži, kas ir piemērota dzīvesvieta daudzviet Eiropā izzudušai meža putnu sugai – mednim Tetrao urogallus.

Kolkasrags ir izcila putnu vērošanas vieta. Putnu migrāciju laikā pavasaros un rudeņos teritoriju šķērso liels daudzums dažādu putnu sugu – aktīvākās migrācijas laikā Kolkasragu stundā pārlido pat 60 000 putnu. Pavasarī putnu migrācija ir salīdzinoši ilga, tāpēc Kolkasragā var ieraudzīt gandrīz visas Latvijas putnu sugas.

Savukārt Kolkasraga piekrastes ūdeņi un Irbes jūras šaurums ir nozīmīga barošanās vieta caurceļojošajiem un ziemojošajiem ūdensputniem.

Ņemot vērā teritorijas nozīmību putnu aizsardzības nodrošināšanā, SNP ir iekļauts Eiropas Savienības nozīmes putniem nozīmīgo vietu sarakstā.

Abinieki un rāpuļi. Lielākā daļa no Latvijas abinieku un rāpuļu sugām dzīvo arī Slīteres nacionālajā parkā. Citviet Latvijā retie abinieki lielais tritons Triturus cristatus un smilšu krupis Bufo calamita mājo parka mitrainēs, bet ļoti retā  gludenā čūska Coronella austriaca dzīvo Bažu purvā.

Zīdītājdzīvnieki. Parka zīdītājdzīvnieku fauna ir Latvijai tipiska. Šeit mājo abi lielie plēsēji – vilks Canis lupus un Eiropas lielākais kaķu dzimtas pārstāvis – lūsis Lynx lynx. Parkā ne reti var redzēt Latvijas lielāko briežveidīgo zīdītāju – alni Alces alces. SNP dzīvo arī retas zīdītāju sugas, piemēram, meža sicista Sicista betulina un mazais susuris Muscardinus avellanarius. Jūras piekrastē uzturas Baltijas jūras izplatītākā un augumā lielākā roņu suga – pelēkais ronis Halichoerus grypus. Piekrastes ūdeņos rets ir pogainais ronis Phoca hispida. Piemērotās vietās parka teritorijā dzīvo ūdenscirslis Neomys fodiens, kurš sava slēptā dzīvesveida dēļ ir maz pētīta kukaiņēdāju suga.

Kultūrvēsture. Slīteres nacionālā parka teritorijā zvejnieku ciemos jūras krastā iespējams iepazīties ar lībiešu (līvu) kultūras mantojums, kas ir nozīmīga Ziemeļeiropas kultūrvēsturiskā mantojuma daļa. Lībieši ir viena no septiņām Baltijas somu tautām. Lībiešu senči – Baltijas somu ciltis – Latvijas teritorijā bijuši jau ap 3300. gadu pirms mūsu ēras. Laika gaitā tauta attīstījusies ar savu valodu un kultūru, kuras lielākais uzplaukuma periods bija 10.–13. gs. Lībieši Latvijā ilgus gadsimtus tikuši pakļauti etniskai un lingvistiskai asimilācijai, postošiem kariem un piespiedu pārvietošanai.

Lībieši kā viendabīga etniska grupa visilgāk saglabājās Ziemeļkurzemē, Baltijas jūras piekrastē apmēram 60 km garā un 2–5 km platā joslā starp Ventspili un Kolkasragu, kopā 12 ciemos – Lūžņās (Lūž), Miķeltornī (Pizā), Lielirbē (Īra), Jaunciemā (Ūžkilā), Sīkragā (Sīkrõg), Mazirbē (Irē), Košragā (Koštrõg), Pitragā (Pitrõg), Saunagā (Sänag), Vaidē (Vaid), Kolkā (Kūolka) un Melnsilā (Mustānum).

Kailcirtes priežu mežos apdraud Latvijas medņus

Šā gada februārī Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) noslēdza darbu pie vairākus gadus ilguša pētījuma par medņu riestiem, kā rezultātā izstrādāti ieteikumi medņu riestu apsaimniekošanai. Lai turpmāk nodrošinātu gada putna aizsardzību, būtiskākā LOB rekomendācija ir medņu apdzīvotajās teritorijās atteikties no priežu mežu ciršanas kailcirtēs. Ornitologi norāda, ka medņu skaits un izplatība Latvijā arvien turpina samazināties. Saglabājot līdzšinējos saimniekošanas apjomus un metodes, mednis no Latvijas teritorijas var izzust jau tuvāko desmitgažu laikā. "Latvijas valsts mežos atrodas vairāk nekā 90 % no visiem Latvijas medņu riestiem. Tāpēc mēs ceram, ka AS "Latvijas valsts meži", apzinoties savu lielo atbildību Latvijas medņu aizsardzībā, ņems vērā LOB rekomendācijas medņu riestu apsaimniekošanai. Ir iespējams reizē saimniekot mežā un aizsargāt medņus, tikai jāgrib to darīt," uzsver LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus.

Pētījuma ietvaros secināts, ka medņus ļoti negatīvi ietekmē Latvijas mežos visizplatītākais saimniekošanas veids - kailcirtes. Kailcirtes rada lielus "robus" starp medņu apdzīvotajām teritorijām un sadrumstalo tās sīkās vienībās. Medņiem raksturīga vāja izplatīšanās spēja, tādēļ tie arvien straujāk izzūd. Kailciršu negatīvā ietekme izpaužas arī netieši. Piemēram, kailcirtēs savairojas peļveidīgie grauzēji, kas piesaista lapsas un citus plēsīgos dzīvniekus, kuri apdraud arī medņus.

Būtisks medņu barības augs ir mellenes. Izcērtot mežu kailcirtē, mellenes pazūd un sāk atjaunoties tikai pēc 20-30 gadiem. Laikā no 2003. līdz 2007. gadam melleņošanai piemērotu mežu platība samazinājusies par 7385 ha. Samazinoties šādu mežu platībai, cilvēki arvien biežāk spiesti meklēt mellenes medņu riestu mikroliegumos, kur mellenes vēl saglabājušās, jo šajās vietās mežsaimnieciskā darbība ir aizliegta. Diemžēl šāds traucējums medņu mazuļu vadāšanas laikā palielina to bojāeju.

Bieži tiek uzskatīts, ka kailcirtes sausajos priežu mežos ir pieļaujamas, jo tās imitē šiem mežiem raksturīgo dabisko traucējumu - degšanu. Taču pētījums parāda, ka starp degušiem un kailcirtē nocirstiem mežiem ir būtiskas atšķirības. Kailcirtēs pietiekamā daudzumā nesaglabā kritušus kokus, kas nodrošina medņiem slēptuves, un dažāda vecuma dzīvus kokus, kas saglabātos, mežam nodegot. Turklāt nodegušos mežos labi atjaunojas mellenāji un slapjākās vietās bagātīgi saaug spilves, kas arī ir svarīgs medņu barības augs.

Lai nodrošinātu medņu aizsardzību, LOB arī aicina medņu apdzīvotajās teritorijās apturēt cirsmu koncentrēšanas metodes izmantošanu, kā arī pārtraukt jebkādu mežsaimniecisko darbību laikā no 1. marta līdz 15. maijam. Teritorijās, kur 1 km rādiusā vismaz 60 gadu veca meža īpatsvars ir mazāks par 40% jāpārtrauc mežu ciršanu, kamēr agrāk izcirstās mežaudzes nav sasniegušas šādu vecumu.

Pētījums veikts ar AS "Latvijas valsts meži" finansiālu atbalstu projekta "Medņu riestu telpiskā sadalījuma pašreizējā stāvokļa analīze un priekšlikumu izstrādāšana medņu riestu dzīvotņu apsaimniekošanai, balstoties uz riestu dzīvotņu analīzi" ietvaros.

Lai pievērstu uzmanību medņa aizsardzībai un mežu apsaimniekošanas problēmām Latvijā, LOB nominējusi medni par 2010. gada putnu.

Papildu informācija: LOB valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus, e-pasts: viesturs@lob.lv, tālr.: 29459742

Pie dabas – ar mīlestību!

stirnaDabas aizsardzības pārvaldes Slīteres nacionālā parka administrācija informē, par pagājušajā gadā jau medijos izskanējušo gadījumu, kad 27. jūnijā, Slīteres nacionālā parka teritorijā, netālu no Kolkas, malu medībās aizturēti malu mednieki, kas nošāvuši stirnu kazu. Jāpiemin, ka Slīteres nacionālā parka administrācijas inspektori, ierodoties uz notikuma vietu, veikuši operatīvu malu mednieku aizturēšanu, iesaistot arī Valsts Policijas pārstāvjus. Tieši Slīteres nacionālā parka administrācijas un tiesībsargājošo iestāžu sekmīga sadarbība nesusi rezultātus - 2010. gada janvāra nogalē Talsu rajona tiesa vainīgo personu sodīja ar nosacītu brīvības atņemšanu un piedzina par labu valstij Ls 1728,00. Dārgi par 10kg medījuma gaļas! Taču tā ir viena medaļas puse, ja paskatās no citas puses, jauns cilvēks ieguvis neglītu ierakstu savā biogrāfijā, kurš noteikti atsauksies turpmākajās dzīves gaitās, it sevišķi zinot, ka jauneklis sapņo par kuģošanu tālās jūrās. stirna ar mazuliDabas aizsardzības pārvaldes Slīteres nacionālā parka administrācija norāda, ka nelikumīgas medības ir nopietns pārkāpums, par kuru persona var tikt saukta pie kriminālatbildības. Konkrētais gadījums īpaši izceļams, jo laiks, kad nomedīta stirnu kaza – jūnija beigas ir periods, kad stirnu kazas laiž pasaulē mazuļus, līdz ar to ne tikai nomedītā stirnu māte, bet arī tās bērni lemti bojāejai. Dabas aizsardzības pārvalde informē, ka kopumā Dabas aizsardzības pārvaldes un tās struktūrvienību inspektori 2009. gada laikā veikuši 4487 normatīvo aktu ievērošanas pārbaudes, tai skaitā 196 savvaļas dzīvnieku aizsardzības prasību un medību un noteikumu ievērošanas pārbaudes. Kopumā dabai noteikto zaudējumu apmērs sastāda Ls 6623,00. 12 gadījumos pārkāpumu lietas nodotas Valsts Policijai krimināllietu ierosināšanai.

Dabas aizsardzības pārvalde atgādina, ka dabas inspektori ir aktīvi un uzticētos pienākumus veic regulāri visās sezonās. Līdz ar to aicina pirms nelikumīgu darbību uzsākšanas izvērtēt iespējamās sekas, jo vienmēr ir jābūt gataviem sajust uz sava pleca dabas inspektora maigo plaukstas smagumu.

Raits Čakstiņš, Dabas aizsardzības pārvaldes Slīteres nacionālā parka administrācijas direktora vietnieks

Par Gada kukaini 2010

Latvijas Entomoloģijas biedrība par Gada kukaini’ 2010 ir izvēlējusies parasto skudrulīti Thanasimus formicarius, kas Gada titulu ir ieguvis, lai Starptautiskajā bioloģiskās daudzveidības gadā pievērstu sabiedrības uzmanību mežos dzīvojošo kukaiņu dažādībai un to savstarpējām attiecībām. Tas ir īpaši svarīgi tieši tagad, kad Latvijā tik ļoti ir pieaugusi mežu zāģēšanas intensitāte, kas var atstāt paliekošu ietekmi uz bioloģisko daudzveidību. Atšķirībā no čemurziežu dižtauriņa pagājušajā gadā un lielā dižkoksngrauža aizpērn, skudrulītis ir pavisam parasta vaboļu suga, tādēļ tas ir viegli novērojams ikvienam vērīgākam dabā gājējam. Parastais skudrulītis ir neliela, 7-10 mm gara vabole ar slaidu, koši krāsotu un maziem matiņiem viscaur klātu ķermeni. Ja rūpīgi ieskatās, tad redzams, ka skudrulītis ir sarkans, taču tam ir liela melna galva, tikpat melni segspārni ar sarkanu pamatni un divām baltām šķērsjoslām. Šāda uzkrītoši kontrastaina krāsojuma dēļ citās zemēs skudrulīšu dzimtas vaboles mēdz dēvēt arī par “raibvabolēm”, bet latvisko nosaukumu tas, domājams, ir ieguvis, pateicoties savai līdzībai ar visiem labi zināmajām rūsganajām mežaskudrām. Vislīdzīgākā ir šo divu kukaiņu uzvedība – abi ir plēsīgi  un nemitīgi atrodas kustībā, jau no agra pavasara skujkoku mežos ložņājot pa koku stumbriem, kritalām, celmiem un pat jau sagatavotu zāģmateriālu rindām, kur meklē dažādus sīkus bezmugurkaulniekus. Skudrulītis pārtiek galvenokārt no mizgraužiem - pieaugusi vabole dzīvo dažus mēnešus un šajā laikā katru dienu var apēst pa vairākiem mizgraužiem. Turpat stumbra virsmas spraugās tiek dētas olas, no kurām izšķīlušies kāpuri arī ir plēsīgi un uzmeklē mizgraužu kāpurus zem mizas, viņu pašu ejās. Tādēļ nav brīnums, ka jau izsenis mežkopji uzskata šo nelielo vaboli par ļoti noderīgu kukaini. Mizgraužu masveida savairošanās laikā skudrulītis nevarēs strauji ierobežot to skaitu, tomēr tas nenoliedzami ir viens no svarīgākajiem mizgraužu dabiskajiem ienaidniekiem. Kādā veidā skudrulītis zina, ka uz konkrētā koka ir atrodami mizgrauži? Izrādās, tas prot atpazīt mizgraužu izdalītās viegli gaistošās vielas feromonus, ko tie izmanto, lai sazinātos savā starpā. Tāpat skudrulītis spēj atpazīt kalstošu koku izdalītās smaržas terpēnus. Tieši uz šādiem novājinātiem un kalstošiem kokiem dzīvo mizgrauži, un skudrulītis tos var veikli atrast.

Turpretī cilvēkiem novājinātus, kalstošus kokus mežā ne vienmēr sākumā ir iespējams tik viegli atpazīt, parasti daudz pamanāmāki ir jau nokaltuši, sausi koki. Ieraugot šādus sausokņus, visbiežāk – egles, bieži tiek nodomāts – tūlīt jāzāģē, jāved prom no meža. Taču mizgrauži šādus kokus visdrīzāk jau ir pametuši, toties to dabiskie ienaidnieki un tostarp skudrulītis gan var vēl tur mitināties. Latvijas Entomoloģijas biedrība šogad stāstīs par šo un citām skudrulīša dzīvesstāsta epizodēm, par to, kā atšķiras kukaiņu savstarpējās attiecības un daudzveidība dabiskā un koksnes ražas iegūšanai apsaimniekotā mežā. Aicinām sūtīt ziņas par skudrulīša novērojumiem portālam dabasdati.lv vai tieši Latvijas Entomoloģijas biedrībai.

Latvijas Entomoloģijas biedrība ir brīvprātīga, zinātniska biedrība, kas apvieno Latvijas un ārvalstu profesionāļus un amatierus, kuri pēta un aizsargā kukaiņus un citus bezmugurkaulniekus. Tās biedri jau kopš 1999. gada nominē Gada kukaiņus un kopš 2008. gada arī citus Gada bezmugurkaulniekus ar mērķi izglītot plašāku sabiedrību.

Kristaps Vilks

Latvijas Entomoloģijas biedrība

Papildus informācija pa epastu: kristaps.vilks@lu.lv

Uzstādītas robežzīmes aizsargājamām dabas teritorijām

Uz Ventspils novada dabas liegumu "Klāņu purvs", "Platenes purvs", "Užava" un dabas pieminekļa "Staldzenes stāvkrasts" robežām uzstādītas jaunas informatīvās zīmes aizsargājamo teritoriju apzīmēšanai. Teritoriju robežu apzīmēšanu veica Dabas aizsardzības pārvaldes Slīteres nacionālā parka administrācijas vides inspektori sadarbībā ar Valsts akciju sabiedrības "Latvijas Valsts meži" Ziemeļkurzemes mežsaimniecības Rindas, Mētru un Ventas iecirkņu vadītājiem.